Животот на Астори можел да биде спасен доколку била поставена точна дијагноза

Три години по смртта на Астори пристигна пресуда, докторот доби затворска казна од една година

Докторот Џорџо Галанти, кој му даде зелено светло на Давиде Астори да игра фудбал, е прогласен за виновен за смртта на поранешниот играч на Фиорентина и доби затворска казна од една година.

Три години по смртта на Давиде Астори пристигна пресуда, докторот Џорџо Галанти, кој го издал сертификатот и дал зелено светло дефанзивецот да игра фудбал, доби затворска казна од една година.

Давиде Астори почина на 4. март 2018 година, беше пронајден мртов во хотелската соба утрото пред натпреварот против Удинезе.

Според обвинителството, Давиде Астори починал бидејќи докторот не успеал да забележи дека фудбалерот има аномалија на срцето. Експертите кои биле ангажирани од обвинителството утврдиле дека стрес тестовите извршени врз играчот алармирале за проблем кој докторите морале да истражат подетално, но тоа не било сторено.

Доколку точната дијагноза била поставена на време, животот на Давиде Астори можел да биде спасен.

Покрај затворската казна, за кои некои медиуми пишуваат дека е условна, докторот Џорџо Галанти ќе треба да плати и оштета од над 1 милион евра за семејството на Давиде Астори. Неговата сопруга, Франческа Фјорети треба да добие 250.000 евра, 240.000 евра се за ќерката Виторија, додека пак 600.000 евра се за родителите Ренато и Џована и двајцата браќа Марко и Бруно.

 

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе