„Ла Република“ тврди

Третиот најбогат човек во светот сака да го купи Милан и да ги донесе Меси и Гвардиола

„Ла Република“ пишува дека модниот тајкун Бернар Арно се уште е заинтересиран за купување на Милан и сонува повторно да ги спои Лионел Меси и Пеп Гвардиола. 

Минатиот месец излезе шпекулација дека Французинот Бернар Арно се обидувал да го купи Милан и покрај тоа што неговиот син го негираше тоа.

„Ла Република“ сега оди чекор подалеку и пишува дека Бернар не само што уште сака да го купи Милан туку сонува да ги донесе Лео Меси и Пеп Гвардиола. На неговиот список со желби е и Мбапе како претставник од Франција, а доколку не успее да го ангажира Гвардиола, втора опција му е Клоп.

„Доколку некогаш би успеал да го направам тој чекор, би сакал да ги имам најдобриот фудбалер во светот и најдобриот тренер“, изјави Арно запрашан за евентуалното купување на Милан.

Италијанскиот весник тврди дека „Елион Менаџмент“ размислува за продавање на клубот по лошите резултати оваа сезона и неможноста да направате нешто повеќе за да го вратат Милан во конкуренција со најдобрите.

Дополнително се соочуваат и со проблеми со властите на Милано во врска со рушење на Сан Сиро и изградба на нов стадион.

Бернар Арно е француски бизнисмен кој според податоците од ноември 2019 е најбогатиот Европеец и трет најбогат човек во светот со вредност од 106,6 милијарди долари.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе