Македонците ефкикасни, но Палермо не ги освои трите бода

Трајковски го спаси Палермо од пораз, гол и за Несторовски (ВИДЕО)

Палермо одигра 2-2 на гостувањето кај Ливорно, двата погодоци беа дело на македонските репрезентативци Несторовски и Трајковски.

На четири минути пред крајот на првиот дел Несторовски од пенал му донесе водство на Палермо од 1-0.
 
Трите бода за Палермо беа повеќе од значајни во битката за втората позиција, но не успеаа да дојдат до нив.
 
Со голови на Диаманти и Раичевиќ, Ливорно направи комплетен пресврт и поведе со 2-1.
 
Во 90. минута Александар Трајковски реализираше за 2-2 спасувајќи го Палермо од пораз.
 
На три кола до крајот Палермо е на третото место со два бода помалку од второплсираниот Лече и пет од лидерот Бреша.
 
 
 

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе