Трагедија во Германија, воз прегази хрватски фудбалски талент

Тешка несреќа се случила во округот Еслинген во Баден Вуртемберг во Германија, каде загина 16-годишниот хрватски фудбалер Лука Лучиќ откако го прегазил воз додека се возел со велосипед. 

Хрватскиот фудбал загуби талент, Лука Лучиќ кој играше за нивната репрезентација до 17 години доцна синоќа бил прегазен од воз.
 
Трагедијата се случила кога Лука сакал да ја премине пругата која била обележана со сигнализација, тој кога го видел возот веќе било доцна. Машиновозачот се обидел да закочи, но не успеал да избегне судар.
 
Младиот фудбалер со хеликоптер бил пренесен во болница во тешка состојба, му била укажана лекарска помош, но таа не била доволна, за кратко време била констатирана смрт.
 
Лука Лучиќ има три настапи за репрезентацијата на Хрватска до 17 години, тој живеел во Германија и настапувал за Штутгарт Кикерс.

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе