Паднал во депресија

Трагедија на „островото“, 17 годишен фудбалер си го одзел животот откако добил исписница од Манчестер Сити

Од „островото" пристигнуваат трагични вести, починал поранешен младинец на Манчестер Сити, се работи за 17 годишниот Џереми Вистен.

Дефанзивецот, кој е роден во Малави но како бебе со родителите се преселил во Велика Британија, во 2016 се приклучил на академијата на Манчестер Сити и важел за перспективен играч.

Официјални информации за настанот нема, но се шпекулира дека Џереми Вистен паднал во депресија и си го одзел животот откако „граѓаните“ не му го продолжиле договорот и му дале исписница.

„Сите во Манчестер Сити жалат за смртта на поранешниот младинец Џереми Вистен. Длабоко сочувство до неговото семејство и пријателите. Нашите мисли се со нив во овие тешки времиња“ - гласеше пораката на социјалните мрежи.

Од Џереми Вистен се збогуваа и Рахим Стерлинг и Ајмерик Лапорт, како и неколку поранешни соиграчи од академијата.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе