Премиерлига

Тотнем губеше па за 20 минути ја реши Астон Вила, Кејн од трагичар стана херој со два гола (ВИДЕО)

Тотнем со пресврт во завршницата ја доби пресметката со Астон Вила, гостите долго време водеа но потклекнаа во финишот и загубија со 3-1.

„Спарси“ со победа и три бода ја започнаа новата сезона. Повратникот во елитата, Астон Вила одигра одлични 45 минути и на пауза замина со водство благодарејќи на голот Мекгин во 8. минута.

Сепак, гостите подзастанаа во вториот дел, па Ндомбеле со својот деби гол изендачи на 1-1 во 73. минута, за Хари Кејн во финишот да донесе победа.

Напаѓачот, кој промаши зицер во првиот дел, доби еден поклон во 86. минута и рализираше за 2-1, а во 90. минута ги реши сите дилеми и ги постави конечните 3-0.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе