Премиерлига

Тотнем го победи Арсенал во големото дерби на Северен Лондон (ВИДЕО)

Тотнем со 2-1 го доби соседското дерби против Арсенал, ривалите одиграа интересен меч со многу шанси за гол, на крајот се радуваше тимот на Мурињо. 

Резултатот беше отворен уште во 16. минута кога Лаказет постигна прекрасен гол за водство на Арсенал од 1-0.
 
Само три минути подоцна, грешка на Колашинац и Давид Луиз која ја искористи Сон и го изедначи резултатот на 1-1.
 
Десетина минути подоцна Бен Дејвис имаше одлична шанса да донесе водство за Тотнем, неговата бомба од далечина заврши во пречката од голот на Мартинез.
 
По 15. минути игра во второто полувреме пречка и за Арсенал, Обамејанг од одлична позиција биеше но конструкцијата на голот беше сојузник на Тотнем.
 
Во 82. минута гол за домаќините, по центаршут на Сон од корнер, Тоби Алдервирелд погоди со глава за комплетен пресврт и водство од 2-1.
 
Арсенал се отвори, тргна кон израмнување а Тотнем од контри беше поблиску до поубедлива предност, но Кејн и Сон пропуштија фантастични прилики.
 
Со оваа победа Тотнем го помина Арсенал на табелата и се искачи на осмата позиција.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе