ФА Куп

Тотнем го доби вториот меч со Мидлзброу и се пласира во следната рунда на ФА Купот (ВИДЕО)

Тотнем не беше убедлив и во реваншот но оствари победа, со 2-1 го совлада Мидлзброу и се пласираше во следното коло од ФА Купот. 

Откако мечот на гостински терен заврши 1-1, тимот на Мурињо мораше да игра уште еднаш за да го помине Мидлзброу.
 
Тотнем тргна одлично во натпреварот по само 15 минути игра водеше со 2-0 со головите на Ло Селсо и Ламела. Но тука застана.
 
Во продолжението имаше неколку убави шанси, но не постигна гол. Мидлзброу преку Савиљ во 83. минута намали на 2-1 за неизвесна завршница. Сепак тоа беше и конечниот резултат.
 
Во следното коло се пласира и Њукасл кој со убедливи 4-1 го победи Рочдал.

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе