Премиерлига

Тотнем го доби дербито со Манчестер јунајтед, Борнмут го понижи Челси (ВИДЕО)

Тотнем со 2-0 лесно го победи Манчестер јунајтед во дербито на колото од Премиерлигата, Челси на свој терен доживеа шокантен пораз од Борнмут со убедливи 3-0, Сити беше сигурен против ВБА. 

Натпреварот на Вембли тргна неверојатно, уште во 11. секунда Ериксен постигна гол за водство на Тотнем од 1-0, тоа беше вториот најбрз гол во историјата на Премиерлигата.
 
Во 28. минута Џонс си постигна автогол за предност на домаќините од 2-0, а тоа се покажа и како конечен резултат.
 
Манчестер јунајтед одигра лош меч, по вториот примен гол беа поблиску да примат и трет отколку да се вратат во мечот. Тотнем сосема заслужено дојде до трите бода.
 
Огромно изненадување се случи на Стемфорд Бриџ каде шампионот загуби од Борнмут со убедливи 3-0.
 
Натпреварот беше решен за само 16 минута. Во 51. Вилсон погоди за 0-1, во 64. Санислас реализираше за 0-2, а конечните 0-3 беа дело на поранешниот играч на Челси, Аке во 67. минута.
 
Манчестер Сити со головите на Фенрнадињо, Де Брујн и Агуеро го победи тимот на ВБА со 3-0.
 
Фантастично деби имаше Тео Волкот во дресот на Евертон, во првото полувреме постигна два гола, а неговиот тим го победи Лестер со 2-1. Погодокот за лисиците беше дело на Варди од пенал.
 
Во преостанатите три натпревари немаше победник, Њукасл и Барнли одиграа 1-1, со ист резултат заврши мечот помеѓу Саутемптон и Брајтон, а немаше голови на дуелот помеѓу Стоук и Ватфорд.
 

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе