Тотнем го доби дербито со Манчестер јунајтед, Борнмут го понижи Челси (ВИДЕО)

Тотнем со 2-0 лесно го победи Манчестер јунајтед во дербито на колото од Премиерлигата, Челси на свој терен доживеа шокантен пораз од Борнмут со убедливи 3-0, Сити беше сигурен против ВБА.

Натпреварот на Вембли тргна неверојатно, уште во 11. секунда Ериксен постигна гол за водство на Тотнем од 1-0, тоа беше вториот најбрз гол во историјата на Премиерлигата.

Во 28. минута Џонс си постигна автогол за предност на домаќините од 2-0, а тоа се покажа и како конечен резултат.

Манчестер јунајтед одигра лош меч, по вториот примен гол беа поблиску да примат и трет отколку да се вратат во мечот. Тотнем сосема заслужено дојде до трите бода.

Огромно изненадување се случи на Стемфорд Бриџ каде шампионот загуби од Борнмут со убедливи 3-0.

Натпреварот беше решен за само 16 минута. Во 51. Вилсон погоди за 0-1, во 64. Санислас реализираше за 0-2, а конечните 0-3 беа дело на поранешниот играч на Челси, Аке во 67. минута.

Манчестер Сити со головите на Фенрнадињо, Де Брујн и Агуеро го победи тимот на ВБА со 3-0.

Фантастично деби имаше Тео Волкот во дресот на Евертон, во првото полувреме постигна два гола, а неговиот тим го победи Лестер со 2-1. Погодокот за лисиците беше дело на Варди од пенал.

Во преостанатите три натпревари немаше победник, Њукасл и Барнли одиграа 1-1, со ист резултат заврши мечот помеѓу Саутемптон и Брајтон, а немаше голови на дуелот помеѓу Стоук и Ватфорд.

Универзитетите повеќе не се место за натпревар помеѓу кандидатите во креација, научна продукција и сл., туку место за „вдомување“ на партиски активисти.

Спортските организации својата активност премногу ја имаат насочено кон дејноста спорт како игра, тренирање или бизнис, а не кон спортот како социјална потреба во функција на подобрување на општествените состојби.

Н е јасно како оваа одложена покана е поразлична од онаа од Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година.