Карабао Куп

Тотнем е првиот финалист во Карабао купот (ВИДЕО)

Тотнем со 2-0 го победи Брентфорд во првото полуфинале од Карабао купот, Жозе Мурињо е на еден меч до првиот трофеј со Спарс. 

Тотнем ја оправда улогата на фаворит против Брентфорд, победи и се пласираше во финалето од Карабао купот.
 
Мечот беше рано отворен, по убав центаршут на Регилон, Сисоко погоди со глава за водство од 1-0.
 
Во продолжението Тотнем можеше да го зголеми водството, но имаше и периоди кога Брентфорд беше многу блиску до израмнување.
 
Гостите во 63. минута постигнаа и гол, но погодокот беше поништен со ВАР поради офсајд.
 
Седум минути подоцна Сон по асистенција на Ндомбеле постигна гол за 2-0 и ги реши сите дилеми околу победникот.
 
Во 84. минута Брентфорд остана и со фудбалер помалку поради црвен картон на Дасилва по еден остар старт врз Хојбјерг.
 
Во финалето Тотнем ќе игра против Манчестер, а утре ќе дознае дали тоа ќе биде Сити или Јунајтед.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе