Бенфика ја извести берзата за рекордната понуда

Тинејџерот Жоао Феликс влегува во топ 5 најскапи фудбалери, Атлетико понуди 126 милиони евра

19 годишниот Жоао Феликс е на чекор до рекорден трансфер во Атлетико Мадрид откако Бенфика соопшти дека пристигнала понуда вредна 126 милиони евра.

Жоао Феликс наскоро ќе испише историја, ќе влезе во топ 5 најскапи фудбалери во светот и ќе стане најскапиот Португалец. Тинејџерот ќе го надмине легендарниот Кристијано Роналдо и за 126 милиони евра ќе се пресели во Атлетико Мадрид.

Бенфика доцна вечерва ја извести берзата дека добила официјална понуда, и ова е прв чекор кон официјализирање на зделката.

„Орлите“ од Лисабон појаснуваат дека од понудената сума, 120 милиони (колку што изнесува откупната клаузула) се наменети за купување на 19 годишниот Жоао Феликс а 6 милиони евра за покривање на финансиските трошоци за зделката.

Се очекува во следните денови да бидат финализирани сите детали и Атлетико Мадрид да го потврди трансферот на перспективниот фудбалер.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе