Чуден избор на фудбалските љубители

Тимот на годината без најдобриот стрелец во 2017 и најскапиот играч во историјата

УЕФА го објави дрим тимот на годината во изборот на фудбалските љубители, во најдобрите 11 немаше место за првиот стрелец Хари Кејн и најскапиот играч во историјата, Нејмар

За тимот на годината беа поделени 8,8 милиони гласови од речиси 800.000 посетители на веб страната на УЕФА.

Шампионот на Европа и Шпанија сосема очекувано има најмногу преставници, но на големо изненадување во најдобрите 11 немаше место за Нејмар кој стана најскапиот играч во историјата откако ПСЖ за него плати 222 милиони евра. Фановите го игнорираа и Хари Кејн, кој 2017 ја заврши како најдобар стрелец во Европа со 56 погодоци.

Тимот на годината во избор на посетителите на УЕФА:

Голман: Буфон

Одбрана: Алвеш, Рамос, Кјелини, Марсело

Среден ред: Де Брујне, Крос, Модриќ, Азар

Напад: Меси, Роналдо

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе

Мухамед Али Џина ѝ приговараше на соседната земја зошто се нарекува себеси Индија, а не Хиндустан.

повеќе

Откочувањето на политичките кризи со помош на форматот на лидерските средби не е најдобриот начин, но засега е најуспешниот за излез од повремената политичка кратковидост.

повеќе