АТП Мадрид

Тим се погрижи да нема меч меѓу Федерер и Ѓоковиќ во Мадрид

Роџер Федерер го загуби полуфиналниот меч против Доминик Тим со 2-1 во сетови и доживеа елиминација од Мастерсот во Мадрид.

Нема да гледаме полуфинале меѓу Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер во Мадрид, за тоа се погрижи Доминик Тим.
 
Федерер добро го почна мечот, го доби првиот сет со 6-3.
 
Во вториот сет и двајцата ги добија своите сервиси, а во тајбрејкот Федерер пропушти две меч топки, Доминик Тим победи со 13-11 и израмни на 1-1 во сетови.
 
Во третиот решвачки сет, Доминик Тим направи два брејка, а загуби само еден свој сервис, го доби со 6-4 и се пласира во полуфинале.
 
Тим во полуфиналето ќе игра против Новак Ѓоковиќ кој без борба стигна до тој меч откако Чилиќ поради труење со храна се откажа.
 

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе