Реал Мадрид

Тим од 11 фудбалери на Реал Мадрид кој вреди 280 милиони евра а не му треба на Зидан (ФОТО)

„АС“ состави тим на Реал Мадрид од 11 фудбалери кои не се по мерка на Зидан кој има поголема вредност од 69 екипи на 98. клубови од најдобрите пет лиги во Европа.

Откако купи пет засилувања за следната сезона (Азар, Родриго, Јовиќ, Милитао и Менди), а се најавуваат уште, Реал Мадрид полека треба да почне и да продава.

Една продажба е веќе комплетирана, таа на Маркос Љоренте во Атлетико, во наредниот период се очекуваат повеќе играчи да го напуштат Сантијаго Бернабеу.

Маркос Љоренте заедно со уште десет играчи го сочинуваат тимот составен од „АС“ на фудбалери на кои Зидан нема да смета.

Вредноста на фудбалерите е според „Трансфермаркт“. На голот е Кејлор Навас кој вреди 10 милиони евра. Во дефанзивата се Тео, Ваљехо и Регилон. Во средниот ред покрај Љоренте се Себаљос и Ковачиќ. На крилните позиции се Одегард, и најскапиот Герет Бејл кој вреди 60 милиони евра. Во нападот е Мариано, а зад него е Хамес Родригез.

Вкупната вредност на овој тим на Реал Мадрид изнесува 280 милиони евра, со тоа е поскап од 15 тима во Ла Лига, 15 во Серија А, од 18 во Лига 1, 12 од Бундеслигата и од девет од Премиерлигата. Вкупно е поскап од 69 тима од 98. кои се натпреваруваат во петте најдобри лиги во светот.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе