КАВАДАРЦИ ОСТАНУВА БЕЗ СВОЈАТА ГОРДОСТ

Тиквеш исклучен од Третата лига, клубот згаснува!

Поранешниот прволигаш Тиквеш од Кавадарци е избркан од Третата лига Југ со што на кавадаречкиот клуб му се заканува целосно згаснување од фудбалската карта на Македонија. А само пред дваесетина дена, на дербито со Вардар неготино, стадионот во Кавадарци беше полн како око, атмосфера како во Аргентина, иако стануваше збор за меч од Третата лига...

 

Тиквеш е исклучен од Третата лига поради тоа што екипата двапати по ред не ги одигра своите натпревари што според прозициите на ФФМ значи автоматско сиклучување од натпреварувањето.

А само пред неколку викенди, сликата за Тиквеш воопшто не беше таква. Кавадарчани стартуваа одлично, врзаа три победи по ред на стартот, но дојде дербито со Вардар од Неготино и поразот од 0-1 на домашен терен по што настанаа турбуленции. Фудбалерите се спречкаа со управата на клубот, стапија во бојкот, не отпатуваа на два меча – прво на дуелот со Млекар, а потоа и кај Младост Удово, со што автоматски му пресудија на клубот.

Во дипломатијата како гранка од јавно политичкиот живот професионалните кадри треба да бидат повеќе застапени од политичките.

повеќе

Апелирам до лидерите на партиите да не им „помагаат" на кандидатите.

повеќе

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

повеќе