Серија А

Тешка победа на Милан против Торино, Жиру ги донесе трите бода (ВИДЕО)

Милан со 1-0 го победи Торино и сега е осамен на врвот во Серија А со три бода пред Наполи кој има меч помалку. 

Милан ја оствари целта, ги овои трите бода од дуелот со Торино иако не одигра натпревар на највисоко ниво.
 
Клучниот момент се случи во 14. минута кога Жиру се најде на вистинското место во шеснаесетникот и постигна лесен гол кој значеше победа за Милан од 1-0.
 
Торино во второто полувреме имаше неколку шанси за израмнување, но Милан успеа да се одбрани.
 
Милан од можни 30 бода има освоено 28 по десет одиграни кола, ќе остане на првата позиција осамен барем до четврток кога Наполи ја пречекува Болоња.
 
Во следното коло Милан гостува на Рома.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе