Трансферот на Македонецот во Истанбул пропадна во 5 до 12

Терим открива две причини поради кои Галатасарај не потпиша со Алиоски

Тренерот на Галатасарај, Фатих Терим откри зошто не дал зелено светло за ангажман на Езгјан Алиоски, вели дека Македонецот барал премногу пари, плус не се работело за класичен лев бек.

Пред две недели, голем број на извори од Турција пренесоа дека Езгјан Алиоски е пред трансфер во Галатасарај. Сепак, зделката пропадна во „пет до дванаесет“, Фатих Терим го стопирал пристигнувањето на Македонецот.

Тренерот на Галатасарај сега откри зошто се решил на еден ваков чекор. На прес конференцијата во пресрет на реваншот против ПСВ во квалификациите од Лигата на шампиони тој рече: „Алиоски побара 7,5 милиони евра за три години, плус не се работи за класичен лев бек, па секако дека одбив да го ангажираме“.

Езгјан Алиоски по неуспешните преговори со Галатасарај започна разговори со Ал Ахли од Саудиска Арабија и за кратко време договори соработка од две години вредна 5 милиони евра.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе