ЕУРО 2020

Тер Штеген нема да брани за Германија на Европското првенство

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген потврди дека поради операција нема да може да биде дел од Европското првенство. 

Тер Штеген во четврток во Малме, треба да го оперира коленото, поради тоа го откажа настапот на ЕУРО 2020.
 
„Тажен сум што ќе го пропуштам Европското првенство и за првпат по многу години ќе бидам навивач за мојата земја од дома. Се надевам дека ќе го освоиме пехарот“, рече голманот кој бранеше за Германија против Македонија.
 
Но, оваа вест не е голем удар за Германија ако се знае дека прв голман на оваа репрезентација е Мануел Нојер, а како замена го имаат Бернд Лено.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе