Лига Европа

Тепачки меѓу фановите на Лестер и Наполи, и на стадионот и надвор од него (ВИДЕО)

Додека фудбалерите на Лестер и Наполи својата пресметка ја имаа на теренот, навивачи на двата клуба се пресметуваа на трибините.

Мечот меѓу Лестер и Наполи заврши нерешено 2-2, но во центарот на внманието не беа само фудбалските работи.

Пред почетокот на мечот навивачите на двата клуба имале пресметки низ улиците на Наполи, се користеле каиши, летале столици и разни други предмети.

Проблемите продолжиле на Кинг Паур стадионот, и покрај тоа што биле разделени, навивачите на двата клуба успеале да дојдат едни до други и да го продолжат тоа што го започнале надвор.

Според информации од Англија, инцидентот на стадионот почнал кога фанови на Лестер почнале да фрлаат со пластични шишиња кон навивачите на Наполи. 

Интервенцијата на полицијата спречила посериозен инцидент.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе