Супер лондонско дерби, во меч со пет гола Челси го победи Арсенал (ВИДЕО)

Во натпревар со многу шанси и пет гола, Челси со 3-2 го победи Арсенал во големото лондонско дерби кое овој пат ги надмина сите очекувања.

Челси и Арсенал играа отворен фудбал, и двете екипи имаа по неколку фантастични можности, а мрежите се тресеа дури пет пати.

Челси стартуваше фуриозно, поведе со гол на Педро уште во деветата минута, а веќе во 20. беше 2-0 кога Алваро Мората мајсторски реализираше.

Во тие моменти се чинеше дека Челси ќе го прегази Арсенал, но потоа следуваа минутите на гостите. Обамејанг и Мхитаријан пропуштија неверојатни шанси, но головите дојдоа.

Во 37. минута Мхитаријан не погреши по втор пат, овој пат од многу потешка позиција даде гол за 2-1, а само четири минути подоцна Ивоби реализираше за изедначување на 2-2.

Во вториот дел Челси тргна по победа, се играше повеќе пред голот на Чех, но и Арсенал повремено се закануваше.

Конечно во 81. минута по асистенција од Азар, Алонсо постигна гол за уште една радост на Стемфорд Бриџ и победа на Челси од 3-2.

Ова е втора победа за Челси, а Арсенал се уште не се радувал на три бода по првите две кола во Премиерлигата.

Црпнатиот Принц од Муртино и библиската земја.

Денес спортот и спортистите се дел од политиката и служат како средство за препукување меѓу политичарите.

Националното достоинство и идентитет не се статични „од Бога дадени" категории, туку динамични категории кои зависат од нашите постапки и акции.