Суперлига

Судот во Мадрид пресуди во корист на Суперлигата, Реал, Барса и Јувентус не се откажуваат од идејата

Според одлуката на судот во Мадрид, УЕФА нема право да ги казнува основачите во Суперлигата, Барселона, Реал Мадрид и Јувентус излегоа со заедничко соопштение. 

Откако ја дознаа за нив позитивната одлука на судот во Мадрид, Реал, Барселона и Јувентус ветија дека ќе продолжат да го туркаат проектот за Суперлига.
 
„Барселона, Јувентус и Реал Мадрид со задоволство ја прифаќаат одлуката на судот која забранува на УЕФА да отвора постапки против основачите на Суперлигата. Монополистичката апозиција на УЕФА и конфликтот на интереси му штети ина фудбалот. Фудбалските клубови во Европа имаат право да си создаваат свои натпреварувања. Задоволни сме што веќе нема да бидеме предмет на закани на УЕФА. Нашата цел е да продолжиме да го развиваме проектот на Суперлигата“, стои во дел од соопштението на трите клуба.
 
Нејасно е само како ќе ја развиваат Суперлигата без англиските клубови кои се половина од лигата. Сопствениците на Манчестер Сити, Јунајтед, Ливерпул, Челси, Тотнем и Арсенал не само што веднаш се откажаа туку и им се извинуваа на навивачите откако го почувствуваа нивниот бес и ветија дека во иднина тоа нема да им се случи.
 
Ако останат на тој став, Суперлигата без англиските клубови би била бледа сенка од замислениот проект.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе