Примера

Суарез во финишот му донесе голема победа на Атлетико Мадрид, драматично коло во Шпанија (ВИДЕО)

Супер интересно претпоследно коло во Примера, по голема драма Атлетико Мадрид со 2-1 ја победи Осасуна, Реал Мадрид со 1-0 славеше на гостувањето кај Атлетик Билбао и остана во трка за титулата за разлика од Барселона која по ова коло ги загуби сите шанси за трофејот, тие загубија дома од Селта со 2-1. 

Денеска во ист термин се играа сите натпревари од претпоследното коло во Примера, а тоа донесе дополнителна возбудливост.
 
Малку фалеше да се промени табелата на врвот, но Атлетико Мадрид се спаси во финишот од мечот и со гол на Суарез дојде до победа која може да биде клучна за трофејот.
 
Атлетико Мадрид имаше многу шанси за гол, но во 76. минута се случи шок на „Ванда Метрополитано“, Будимир погоди за водство на Осасуна од 1-0. Сега на домаќините им требаа два гола.
 
Во 82. минута Лоди го изедначи резултатот на 1-1, а Суарез во 88. минута постигна гол за пресврт и победа на Атлетико Мадрид од 2-1.
 
Реал Мадрид со гол на Начо во 68. минута победи на гостувањето кај Атлетик Билбао и до последното коло ќе се надева на трофејот.
 
Барселона со победите на Атлетико и Реал ги загуби сите шанси за трофејот, но и тие самите беа поразени денеска од Селта.
 
Меси го отвори мечот, но со два гола на Мина, Селта направи комплетен пресврт и дојде до триумф од 2-1 на Камп Ноу.
 
Во последното коло Атлетико Мадрид му гостува на Ваљадолид кој се бори за опстанок, а Реал Мадрид го пречекува Виљареал.
 
Атлетико Мадрид е прв со 83 бодови, Реал Мадрид има 81. Во случај на ист број бодови кралскиот клуб ќе ја освои титулата. Тоа значи дека тимот на Симеоне ќе мора да го совлада Ваљадолид ако кралевите бидат подобри од Виљареал, бод на Атлетико нема да му биде доволен.

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе