ПМФЛ

Струга Трим Лум е есенски шампион

Струга Трим Лум е есенски шампион во Првата македонска лига откако денеска со 1-0 ја совлада Академија Пандев и создаде недостижна предност зад главните ривали за титулата Шкупи и Шкендија.

Струга Трим Лум со 1-0 ја совлада екипата на Академија Пандев, стрелец на голот беше Илиески во 69. минута од натпреварот.

Шкендија со 3-1 победи на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров. Љупче Дориев одигра одличен меч, постигна два гола, погоди во 19. и 84. минута.

За Шкендија стрелец беше и Хасани, а единствениот гол за Македонија Ѓорче Петров беше дело на Скендери.

Шкупи со 3-1 ја победи Брегалница. Штипскиот тим поведе со 1-0 со гол на Херера, но потоа погодија Алварез, Трпановски и Георгиев за победа на чаирскиот тим.

До триумф дојде и Силекс кој со 2-0 славеше на гостувањето кај Тиквеш. Обрадовиќ и Ристовски беа стрелци на головите.

Немаше погодоци на мечот меѓу Победа и Скопје.

Слободна ова коло беше екипата на Работнички.

ПРВА ЛИГА, 17-ТО КОЛО 

Македонија ЃП – Шкендија 1-3 (0-1)

Скендери 53 – Дориев 19, 84 Хасани 51

Победа – Скопје 0-0

Шкупи – Брегалница 3-1 (1-1)

Херера 22 – Алварез 36, Трапановски 52, Георгиев 83

Струга Трим Лум – Академија Пандев 1-0 (0-0)

Илиески 69

Тиквеш – Силекс 0-2 (0-0)

Обадовиќ 72, Ристовски 81

Слободен е Работнички

ТАБЕЛА: Струга ТЛ 36 (16), Шкупи 31 (15), Шкендија 28 (16), Силекс 26 (16), Тиквеш 23 (16), Брегалница 20 (15), Работнички 18 (15), Македонија ЃП 17 (15), А. Пандев 12 (16), Победа 12 (15), Скопје 10 (15). 

* во заграда се бројот на одиграни мечеви

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе