Куп на Македонија

Струга, Силекс и Македонија ЃП преку пеналите до полуфиналето од Купот на Македонија

Сите три четвртфинални меча од Купот на Македонија кои се играа денеска се решаваа на пенали, Шкендија и Шкупи доживеаа елиминација.

Фото: ФК Шкендија
На трите четвртфиналиња имаше само два гола во регуларниот дел од мечевите и тоа во Кратово, Силекс и Брегалница одиграа 1-1.
 
Силекс со 5-4 на пенали го доби мечот и се пласираше во полуфиналето од Купот на Македонија.
 
Шкендија на свој терен не успеа да дојде до триумф над Струг Трим Лум. Во регуларниот тек беше 0-0, а гостите на пенали со 4-3 победија и се пласираа меѓу четирите најдобри.
 
Немаше голови ниту во Ѓорче Петров каде се играше скопскиот дуел меѓу Македонија и Шкупи. На пеналите домаќините победија со 4-1.
 
Натпреварот меѓу Пелистер и Вардар е одложен поради снег.
 
Куп на Македонија четвртфинале:
 
Македонија ЃП – Шкупи 4-1 на пенали (0-0)
Шкендија – Струга Трим Лум 3-4 на пенали (0-0)
Силекс – Брегалница 5-4 на пенали (1-1)
Пелистер – Вардар одложена

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Шкендија

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе