Двајца играчи се фатиле за гуша

Страстите не мируваат по дербито на Енфилд, мајтапење за триумфот на Ливерпул предизвикал инцидент на тренингот на Англија

Победата на Ливерпул од 3-1 над Манчестер Сити во возбудливото дерби на Енфилд му направи проблеми на Герет Саутгејт, Рахим Стерлинг и Џо Гомез се фатиле за гуша на денешниот тренинг на репрезентацијата на Англија.

„Трите лава“ денеска ги почнаа подготовките за последните два меча од квалификациите на Европското првенство и дуелите со Црна Гора и Косово. На Англија и потврден бод за да го завери пласманот и три за да го осигура првото место на табелата.

Избраниците на Герет Саутгејт важат за големи фаворити, но тренинг кампот не започна добро откако на денешниот тренинг се случил инцидент. Очигледно страстите не мируваат по синоќешното дерби на Енфилд, мајтапење за триумфот на Ливерпул над Манчестер Сити за малку не прераснал во тепачка.

Главни актери биле Џо Гомез и Рахим Стерлинг, дефанзивецот на „црвените“ го задевал својот колега од репрезентацијата, на напаѓачот на „граѓаните“ не му се допаднале кажаните зборови па двајцата се фатиле за гуша.

За среќа брзо интервенирале останатите играчи кои спречиле ескалација. Гомез и Стерлинг имаа што да си кажат и во финишот од дуелот помеѓу Ливерпул и Манчестер Сити, но тогаш се заврши со вербално кошкање.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе