Летна преку својот мотор

Страшен пад на Маркез во Тајланд, Шпанецот на носилки пренесен во болница (ФОТО и ВИДЕО)

Марк Маркез имаше страшен пад на првиот слободен тренинг во Тајланд, Шпанецот летна преку својот мотор и силно удри на асфалтот.

Возачот на Хонда може да стигне до нова титула во Тајланд доколку освои два бода повеќе од Андреа Довициозо. Но викендот за Марк Маркез не почна најдобро, Шпанецот имаше страшен пад.

Во свиокот број седум, на промена на правецот од лево во десно, тој го загуби задниот дел, па летна преку моторот и силно удри на асфалтот.

Марк Маркез стана и на нозе се упати кон амболантното возило, но потоа на носилки беше пренесен во болница на детални тестови за да се види да не има некоја посериозна повреда. За среќа тестовите беа ОК па тој се врати на патеката, реши да се трка веднаш, и се појави на вториот слободен тренинг.

 

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе