Легендата емотивно ја доживуваа целата ситуација

Стоичков плачеше во емисија поради расизмот во Бугарија (ВИДЕО)

Легендата на бугарскиот фудбал, Христо Стоичков се расплака во емисија во која зборуваше за расизмот предизвикан од неговите сонародници на мечот со Англија. 

Бугарските навивачи се во центарот на вниманието откако со расистички навреди удрија по англиските фудбалери. Мечот два пати беше прекинуван поради нив, а сите очекуваат УЕФА да ги казни ригорозно.
 
Христо Стоичков многу емотивно ја доживува целата ситуација, човекот кој му даде многу на бугарскиот фудбал се расплака во шпанска емисија порад примитивизмот на неговите сограѓани кои го виде целиот свет.
 
„Ми доаѓаат солзи од сето ова. Треба да се избркаат таквите луѓе од стадион. Или уште поригорозни мерки да се воведат, како во Англија пред многу години, пет годишна забрана за натпревари и репрезентации и клубови. Треба да научат еднаш засекогаш. Не заслужуваат да има фудбал. Мислите јас убаво се чувствувам“, изјави Стоичков.
 

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе