Квалификации за Лига Европа

Стивен Џерард дебитираше со победа над Шкупи, Ренџерс има солидна предност (ВИДЕО)

Глазгов Ренџерс го победи Шкупи со 2-0 во првиот натпревар од квалификациите во Лига Европа, на клупата на шкотскиот тим дебитираше легендата на Ливерпул, Стивен Џерард.

Шкупи се покажа во солидно издание во Глазгов но се враќа со пораз кој тешко се надополнува, особено против тим од рангот на Ренџерс.
 
На овој натпревар долго ќе се сеќава Стивен Џерард токму против македонскиот тим ја почнува тренерската кариера како предводник на Глазгов Ренџерс.
 
 
Отпорот на Шкупи беше срушен во 23. минута кога Марфи погоди за водство од 1-0, а пред самиот крај на мечот Таверние од пенал ги постави конечните 2-0.
 
Шкупи: Зендели, Бајрами (Билали 46’), Љамчевски (Шабани 61’), Типуриќ, Муарем, Адем, Вујчиќ, Броја, Нчама, Илијоски и Стојковски.
 
Реваншот се игра во Скопје наредниот вторник.

Можевме и требавме, преку соодветните локални власти и во соработка со МНР и Министерството за култура, оваа манифестација да ја направиме меѓународна.

повеќе

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе