Премиерлига

Стерлинг забележа хет-трик, Сити ја наполни мрежата на Вест Хем (ВИДЕО)

Манчестер Сити со „петарда" во мрежата на Вест Хем и убедлива победа од 5-0 на гостувањето во Лондон ја започна одбраната на титулата, Рахим Стерлинг забележа хет-трик.

„Граѓаните“ се подготвени да доминираат во Премиерлигата и оваа сезона, барем судејќи по дуелот со Вест Хем на стартот. Манчестер Сити лесно славеше на гостувањето во Лондон и го потопи противникот со 5-0.

Габриел Жесус го отвори резултатот во 25. минута, а квалитетот на тимот на Пеп Гвардиола дојде до израз во продолжението кога Стерлинг забележа хет-трик а Агуеро погоди од пенал.

Имаше и ВАР контроверзија, кога еден гол беше поништен поради тоа што Стерлинг со рамото неколку милиметри беше во офсајд.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе