Дебатата за расизмот во фудбалот повторно е актуелна

Стерлинг се смее на изјавата на Бонучи

На Рахим Стерлинг не му се допадна изјавата на Леонардо Бонучи која ја даде откако неговиот соиграчи Моисе Кин беше навредуван на расна основа од фановите на Каљари.

Стерлинг и дел од играчите на Англија имаа непријатно искуство во Црна Гора каде имаше расистички навреди на нивна сметка. Играчот на Сити го крена гласот против расизмот во изминатиот период. А сега ги прокоментира и случувањата во Италија на вчерашниот натпревар.
 
Напаѓачот на Јувентус, Моисе Кин постојано беше навредуван на расна основа, и поради тоа откако постигна гол намерно го прослави пред навивачите на Каљари по што настанаа уште поголеми инциденти и дофрлувања кон него.
 
Леонардо Бонучи по натпреварот изјави дека вината не 50-50, половина е на фановите на Каљари, а половина на Кин.
 
Стерлинг преку инстаграм изјавата на Бонучи ја искоментира со смеење. Тој апсолутно не се согласува дека има вина кај Кин.
 
 
Со изјава се јави и поранешниот играч на Јуве, Пол Погба кој на својот инстаграм профил напиша: „Ја поддржувам секоја борба против расизмот, сите сме еднакви. Добри Италијани разбудете се, не треба да дозволите мала група на расисти да зборуваат за вас“.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе