Реал Мадрид

Стадионот уште ќе се гради, но Реал Мадрид се враќа на „Сантијаго Бернабеу“

По повеќе од една година фудбалерите на Реал Мадрид повторно ќе играат на Сантијаго Бернабеу иако стадионот се уште нема да биде готов. 

Реал Мадрид го реновира стадионот и комплетниот изглед се очекува да биде пред крајот на 2022 година.
 
Но Реал Мадрид веќе од 11. септември ќе се врати на „Сантијаго Бернабеу“ и таму ќе ги игра натпреварите.
 
Работата на стадионот ќе продолжи и понатаму, таа ќе се одвива меѓу натпреварите, но тој е донесен во фаза која е безбедна и за присуство на навивачи и за фудбалерите да можат да играат.
 
Првиот натпревар на кој Реал Мадрид ќе игра на Бернабеу е дуелот со Селта на 11. септември и според сегашните мерки ќе може да се наполни 40 проценти од капацитетот со навивачи.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе