Серија А

Среќата му го сврте грбот на Јуве, стативата и ВАР им откинаа два бода (ВИДЕО)

Јувентус одигра само 1-1 на гостувањето кај Кротоне, шампионот на Италија и со играч помалку беше на добар пат да победи, но ВАР им поништи гол за милиметарски офсајд.

„Старата дама“ испушти два бода на гостувањето кај Кротоне, избраниците на Андреа Пирло одиграа само 1-1 кај новајлијата.

Домаќините поведоа во 12. минута, Сими погоди од белата точка за 1-0. Десетина минути подоцна, Јувентус изедначи. По еден брз против напад, Киеза му асистираше на Мората за 1-1.

Гостите останаа со играч помалку откако по еден час игра Киеза задоцни со еден старт и нагазна противнички играч, па судијата извади црвен картон.

Но и во таква ситуација, Јувентус креираше шанси за гол. Мората најпрво ја погоди стативата а потоа и ја затресе мрежата, но погодокот беше поништен со ВАР поради милиметарски офсајд.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе