„Каталонците“ се откажуваат од Родриго

Србин пристигнува на Камп Ноу, Барселона ќе го менува Суарез со Душан Тадиќ?!

Изненадувачки трансфер на „каталонците", Барселона ќе се обидат да го донесат Душан Тадиќ како замена за повредениот Луис Суарез откако не најдоа компромис со Валенсија за Родриго.

Мундо Депортиво и Спорт вечерва пренесоа дека преговорите за ангажман на Родригле влегле во ќор сокак, па Барса решила да откаже од Бразилецот со шпански пасош. „Каталонците“ не можат да најдат компромис со Валенсија за формулата на трансферот.

Клубот од Камп Ноу нема пари да го купи напаѓачот па го бара на позајмица, Валенсија прифаќа да го отстапи фудбалерот на привремена основа, но двата клуба се на различни бранови должини околу опцијата за перманентен трансфер.

„Лос че“ инсистира Барса да даде гаранции дека во целост ќе го купи неговиот договор за 60 милиони евра до 30. јуни, додека пак „каталонците“ не сакаат да се обврзат на ваква зделка, или пак доколку мораат, таа да се реализира на подоцнежeн датum и да влезе во буџетот за сезоната 2021/22.

Никој не сака да ги напушти завземените позиции, па МД и Спорт пишуваат дека Барселона се повлекува од преговорите и ќе се насочи кон други цели.

Во меѓувреме, трансфер експертот од Италија, Ди Марцио вели дека нова желба на „каталонците“ е Душан Тадиќ. Србинот минатата сезона блескаше во дресот на Ајакс во Лигата на шампионите.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе