Квалификации за СП 2022

Србија оди на Светско, Португалија е можен противник на Македонија (ВИДЕО)

Со гол на Александар Митровиќ во 90. минута, Србија со 2-1 ја победи Португалија во Лисабон и се пласираше на Светското првенство во Катар. 

На Португалија ѝ одговараше реми, а Србите мораше да победат за да одат на Светско, тоа и се случи.
 
Португалија одлично го отвори мечот, уште во втората минута поведоа со гол на Санчез.
 
Србија изедначи во 33. минута со погодок на Тадиќ.
 
И кога се очекуваше мечот да заврши нерешено, Александар Митровиќ погоди со глава за победа на Србија од 2-1.
 
Србија оди на Светското првенство, а Португалија ќе игра бараж, тие ќе бидат една од шестте селекции кои може да ги добие Македонија.

Во вториот директен дуел вечерва Шпанија ја победи Шведска со 1-0 со гол на Мората во 86. минута.
 
Шпанците одат на Светско првенство, а Шведска ќе биде еден од потенцијалните противници на Македонија.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе