Португалскиот клуб чека понуди

Спортинг ќе го продава Ристовски

Португалските медиуми пишуваат дека Спортинг Лисабон ќе го продаде Стефан Ристовски во летниот преоден рок. 

Весникот „А Бола“, пишува дека Спортинг Лисабон планира да го продаде македонскиот фудбалер, а една од главните причини за тоа се црените картони кои ги добива Ристовски.
 
Последниот беше против Тондела, Ристовски намерно удри противнички фудбалер и по прегледување на ВАР снимките доби директен црвен картон.
 
Доби два меча суспензија и доколку не биде усвоена жалбата на Спортинг сезоната за Ристовски е завршена, ќе го пропушти последното коло од Португалското првенство како и финалето од Купот на Португалија против Порто.
 
Спортинг Лисабон е отворен за понуди за Ристовски, се уште нема шпекулации кој би можел да биде идниот клуб на Македонецот, претходно тој беше желба на Лацио и Штутгарт.
 

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе