Лига на шампиони

Спортинг ја елиминираше Борусија Дортмунд од Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Спортинг Лисабон со 3-1 ја победи Борусија Дортмунд и се пласираше во осминафиналето од Лигата на шампионите, германскиот клуб оди во Лига Европа. 

Во групата каде што неприкосновен е Ајакс, Спортинг Лисабон и Борусија Дортмунд денеска играа клучен натпревар за второто место.
 
Спортинг победи со 3-1 и на коло пред крајот ги реши сите дилеми околу патниците во осминафиналето.
 
Со два гола на Педро Гонсалвеш, Спортинг по првото полувреме поведе со 2-0.
 
Гонсалвеш во 81. минута промаши пенал, но одбиената топка Поро ја смести во мрежата за 3-0. 
 
Борусија Дортмунд преку Мален во 93. минута успеа само да намали на 3-1.
 
Во оваа група претходно Ајакс со 2-1 го победи Бешикташ во Истанбул.
 
Ајакс со 15 бода го освои првото место, Спортинг има 9, Борусија Дортмунд 6. Португалците се подобри во меѓусебниот дуел, а тоа значи дека се веќе пласирани во осминафиналето. Бешикташ нема бодови.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе