ЕВРО 2020

Спинацола пристигна во Лондон, повторно е заедно со италијанската репрезентација (ФОТО)

Леонардо Спинацола повторно е заедно со своите соиграчи од италијанската репрезентација, повреден е, но ќе им даде поддршка на финалниот натпревар на Вембли. 

Иако поради тешката повреда Спинацола не може да ѝ помогне на италијанската репрезентација, тој беше еден од главните виновници што тие стигнаа до финалето.
 
Спинацола не може да го доигра Европското првенство, но утре ќе биде еден од најголемите навивачи на Италија на Вембли.
 
Тој веќе е во Лондон и повторно е заедно со своите соиграчи.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2020 (@euro2020)

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе