Голазо на Мексиканецот

Спиеш ли мирно Златане? Вела ја „запали“ МЛС со гол во стилот на Меси и Марадона (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ можеби е најголемата ѕвезда во првенството на САД, но Карлос Вела утрово ја „запали" МЛС со голазо и слалом во стилот на Лео Меси и Диего Марадона.

Златан Ибрахимовиќ неодамна изјави дека тој е Ферари во МЛС додека другите играчи се ФИАТ. Но Швеѓанецот оваа сезона може да биде засенет од Карлос Вела, кој прилично млад реши да ја замени Европа со САД.

Мексиканецот утрово против Сан Хозе постигна два гола со кој стигна до бројката од 26, и цврсто чекори кон рекордот на Џосеф Мартинез од 31 погодок во сезоната.

Но она за кое сите зборуваат е слаломот кој го направи во стилот на Лео Меси и Диего Марадона. Карлос Вела се прошета низ одбраната на противникот, го легна на земја голманот, а си поигра и со играчот кој се обиде со лизгачки старт да расчистува на гол линијата.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе