Олимписки игри

Спектакуларен меч со седум погодока, САД и Андоновски до бронза во Токио

Женската фудбалска репрезентација на САД го освои третото место на Олимпискиот турнир во Токио откако денеска во малото финале славеше против Австралија со 3-4.

Уште еден Македонец се закити со медал на ЛОИ во Токио, Влатко Андоновски како селектор на женската фудбалска репрезентација на САД стигна до бронза.

Во малото финале, репрезентацијата на САД славеше против Австралија во спектакуларен меч со седум погодока.

Со двата гола на Рапино и погодокот на Лојд, американските на пауза заминаа со предност од 1-3. Лојд по втор пат ја затресе мрежата на стартот од второто полувреме за 1-4, но Австралијанките не се предадоа и со погодоците на Фурд и Гјелник намалија на 3-4. Сепак немаа сили за чудо и мораа да се помират со пораз.

Во големото финале, утре ќе се сретнат Канада и Шведска.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе