УЕФА донела одлука

Спартак Москва ја плаќа цената, ќе биде исфрлен од Лига Европа

Голем број на извори пренесуваат дека Спартак Москва ќе биде исфрлен од Лига Европа, УЕФА се решила на еден ваков чекор поради воената интервенција на Русија во Украина.

УЕФА и ФИФА се со полни раце работа поради воената интервенција на Русија во Украина, од сите страни пристигнуваат барања за сериозни сакнкции кон клубовите но и репрезентацијата на „зборнајата“.

Во прв момент се чинеше дека нема да има поголеми санкции, но голем број на извори сега пренесуваат дека е повлечен првиот чекор, европската куќа на фудбалот решила да го исфрли Спартак Москва од Лига Европа.

Лидерите на Спартак Москва размислуваа мечот да го играат на неутрален терен во Ереван (Ерменија) или Баку (Азербејџан) но сега се соочуваат со елиминација на зелена маса.

Со ваквата одлука, која ќе биде соопштена во скоро време, РБ Лајпциг ќе се пласира во четвртфиналето.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе