Милан

Спалети отпаѓа, Милан разгледува други опции за тренер

Лучијано Спалети нема да биде тренер на Милан и покрај тоа што вчерашните информации велеа дека тој е многу блиску до клупата на „росонерите“. 

Опции за Милан се сега Стефано Пиоли или тренер надвор од Италија. Се споменува Руди Гарсија, но тој се поврзува и со Монако, опција е и Марселино кој ја напушти Валенсија поради недоразбирање со газдите иако беше сакан од фановите и фудбалерите.
 
Лучијано Спалети има договор со Интер до 2021 година, и проблем е што тој сака во целост да биде исплатен. Нероазурите ќе го раскинат договор со него само доколку се договорат за пристојна компензација.
 
Стратегот тврдоглаво си ги сака парите, има договор со Интер според кој заработува меѓу 4,5 и 5 милиони евра годишно и не сака да се прости со ниту едно евро, па веројатно ќе го испочитува договорот до крај и ќе биде без работа до 2021.
 
Во една таква ситуација Милан не може ништо да направи, па раководството на Росонерите почна да разгледува други опции.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе