Манчестер јунајтед

Солскјер го доби првото засилување откако стана тренер на Јунајтед

Даниел Џејмс го комплетираше трансферот од Свонси во Манчестер јунајтед откако потпише пет годишен договор. 

Јунајтед минатата недела се договори со Свонси за ангажман на Даниел Џејмс, а тој денеска откако ги помина медицинските тестови стави потпис на договорот.
 
Трансферот на 21-годишниот Џејмс го чини Манчестер јунајтед 15 милиони фунти, плус 3 милиони фунти во бонуси. Тој е првото засилување откако Оле Гунар Солскјер стана тренер на тимот.
 
Даниел е возбудливо младо крило полно со вештини, визија, исклучителна брзина и добра работна етика“, изјави Солскјер.
 
„Тој имаше добра сезона со Свонси и ги има сите атрибути потребни за да стане играч на Манчестер јунајтед. Среќни сме што тој е во нашиот клуб“.
 
Џејмс вели дека ова е еден од неговите најдобри денови во животот.
 
„Ова е еден од најдобрите денови во мојот живот и предизвик кој едвај чекам да почнам. Премиерлигата е најдобрата лига во светот и Манчестер јунајтед е перфектно место за мене да продолжам да се развивам како фудбалер“, вели Џејмс.
 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе