Премиерлига

Солшер не може против најдобрите, Манчестер Сити лесно го освои Олд Трафорд (ВИДЕО)

Манчестер јунајтед доживеа нов пораз во дерби пресметките, попладнево Манчестер Сити лесно го освои Олд Трафорд и славеше со 0-2.

Оле Гунар Солшер не може против најдобрите, по поразот од Ливерпул, попладнево Манчестер јунајтед загуби и во дуелот со лутиот градски ривал Манчестер Сити.

„Граѓаните“ лесно го освоија Олд Трафорд и триумфираа со 0-2. Баји во 7. минута си ја затресе сопствената мрежа, Де Хеа потоа ги држеше „ѓаволите„ во игра со неколку добри интервенции, но во финишот на првиот дел, и тој направи голем пропуст и дозволи да биде совладан од речиси невозможна позиција.

Во продолжението од натпреварот, гостите рутински одработуваа а Манчестер јунајтед не можеше никако да се закани. Домаќините мечот го завршија со само еден удар во противничкиот гол и двојно помалку посед на топката.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе