Манчестер јунајтед

Солшер го водел денешниот тренинг на Манчестер јунајтед, се појавил и Фергусон

Оле Гунар Солшер и дефинитивно добива нова шанса да си ја задржи тренерската позиција, дебаклот од Ливерпул го преживеа, но нема право на нова бламажа.

Фудбалерите на Манчестер јунајтед денешниот тренинг го работеле под водство на Оле Гунар Солшер. На тренингот се појавил и Сер Алекс Фергусон за да ја даде поддршка.

Манчестер јунајтед ќе му даде нова шанса на Солшер, тој сигурно ќе го води тимот на мечот против Тотнем, и евентуално и на дуелите со Аталанта и Манчестер Сити. 

Потоа ќе се прави нова евалуација на ситуацијата и ќе се одлучи дали да му се врачи отказ.

Прв кандидат за негов нов тренер останува Антонио Конте.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе