Аргентинецот ја имаше првата средба со медиумите

Солари со порака до ѕвездите на Реал: Ова е деликатен момент, но сега се покажува правиот карактер

Новиот предводник на Реал Мадрид, Сантијаго Солари признава дека клубот се наоѓа во деликатен момент но додава дека во вакви ситуации се покажува правиот карактер.

Аргентинецот на привремена основа го превзема кормилото на првиот тим на Реал Мадрид откако Хулен Лопетеги вчера доби отказ по серијата слаби резултати.

Тој доаѓа од Кастиља тимот, слично како што и Зинедин Зидан ја започна својата авантура и потоа донесе три трофеи во низа во Лигата на шампионите. Па на денешната средба со новинарите беше неизбежна оваа споредба, но Сантијаго Солари веднаш се дистанцираше.

„Оставете го Зизу на мира, тој е еден од најголемите во историјата на Мадрид. Најдобро е да не зборуваме за него, да го остави во неговата слава и да не правиме споредби бидејќи никој не може да се споредува со него“ – порача Солари на денешната прес конференција.

„Во соблекувалната има голема болка, но сите се желни да се вратиме на прав пат. Имаме група на шампиони, воини кои имаат освоено многу трофеи за овој клуб. Ситуацијаа не е лесна, но гледам дека сите сите се желни да ја поправат“.

„Ова е деликатен момент, но во вакви ситуации се покажува правиот карактер“.

Запрашан дали очекува да остане до крајот на сезоната (според правилата на федерацијата на привремена основа може да го предводи Реал само 14 дена), Аргентинецот вели: „Ќе се обидам да сторам се што можам, ова е голема шанса. Ќе работам ден за ден и ќе уживам во секој момент“.

Тој веќе утре ќе го има своето деби, Реал гостува кај третолигашот Мелиља во Копа дел Реј.

„Целта е да победиме. Идеата е да го дадеме максимумот против Мелиља. Да одиграме со страст, посветеност и желба“.

Кинеското присуство во Македонија не треба да се преценува или стигматизира, туку да се искористи,

повеќе

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе