Некој ќе си оди од Рим летоска

Соиграчите спречиле тепачка, Џеко и Ел Шарави се фатиле за гуша во соблекувалната

Вриело во соблекувалната на Рома на полувремето од мечот против СПАЛ, медиумите од Италија пренесуваат дека Един Џеко и Стефан Ел Шарафи имале жолчна расправија и се фатиле за гуша.

„Волчицата“ минатата сабота неочекувано загуби на гостувањето кај СПАЛ и дополнително заостана во битката за топ четири пласман и место во Лигата на шампионите.

Медиумите од Италија сега пишуваат за голем инцидент во соблекувалната на полувремето од овој меч. Един Џеко бил бесен, се дерел и шутирал разни предмети. Босанецот потоа му се пуштил на Стефан Ел Шарави, и му замерил поради тоа што не му додал во една ситуација.

„Фараонот“ не премолчел, па двајцата се фатиле за гуша и морале да реагираат соиграчите за да биде спречена тепачка. Ситуацијата дополнитело се искомпликувала откако Раниери решил да го замени Ел Шарави и на стартот од вториот дел на негово место да го пушти Пероти.

Ваквата „казна“ не му се допаднала на Италијанецот, кој останал разочаран и барал еднаков третман, па се говори дека оваа епизода може да има влијание врз иднината на Ел Шарави и тој да не го потпише новиот договор кој го има на маса.

Инцидентот може да биде и изговор за Рома да го продаде и Еден Џеко по крајот на сезоната. Босанецот има 33 години и висока плата од 6 милиони евра плус бонуси. Напаѓачот игра очајна сезона со само 7 погодока во Серија А, и се уште нема постигнато гол на „Олимпико“ во првенството. Интер изминатиов период често се споменуваше како клубот кој сака да го види голгетерот во своите редови.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе