Случајот на Варан се комплицира, никој не се откажува од своите позиции

Манчестер јунајтед и Реал Мадрид не можат да постигнат договор за трансфер на Рафаел Варан, никој не сака да отстапи од своите позиции.

Варан ги договор личните услови со Манчестер јунајтед, но трансферот можеби нема да се реализира бидејќи преговорите меѓу двата клуба не се одвиваат како што тој посакува.

Извор за „АС“ тврди дека двата клуба силно стојат на своите позиции, а таквиот став не води кон позитивен резултат во преговорите.

Јунајтед смета дека може да издејствува поевтина цена за Варан бидејќи фудбалерот влегува во последната година од договорот со Реал Мадрид.

Кралскиот клуб бара 70 милиони евра и чека Манчестер јунајтед да се приближи со понудите до таа сума.

Но разликата е голема, Јунајтед нуди 40 милиони евра плус 5 во бонуси.

Варан сакаше неговиот случај да се реши пред да почне со тренинзи, но тој сега има повик од Анчелоти да ги почне подготовките. 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе