ЕВРО 2020

Словачка го доби соседското дерби против Полска (ВИДЕО)

Словачка со 2-1 ја победи Полска која натпреварот го заврши со десет фудбалерир поради исклучување на Криховјак, тоа беше и прв црвен картон на Европското првенство. 

Словачка тргна со победа на Европското првенство, триумфот е уште посладок затоа што е остварен против нивниот сосед Полска.
 
Во 18. минута Мак по една фантастична соло акција шутираше, топката удри во стативата, па во грбот на Счесни и влезе во неговиот гол за водство на Словачка од 1-0.
 
По неколку секунди во второто полувреме Полска го изедначи резултатот преку Линети.
 
Во 62. минута се случи клучниот момент, Криховјак поради втор жолт картон го напушти теренот и ја остави Полска со играч помалку.
 
Тоа брзо го искористи Словачка која во 69. минута погоди преку Шкрињар за победа од 2-1.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе