ЕВРО 2020

Словачка го доби соседското дерби против Полска (ВИДЕО)

Словачка со 2-1 ја победи Полска која натпреварот го заврши со десет фудбалерир поради исклучување на Криховјак, тоа беше и прв црвен картон на Европското првенство. 

Словачка тргна со победа на Европското првенство, триумфот е уште посладок затоа што е остварен против нивниот сосед Полска.
 
Во 18. минута Мак по една фантастична соло акција шутираше, топката удри во стативата, па во грбот на Счесни и влезе во неговиот гол за водство на Словачка од 1-0.
 
По неколку секунди во второто полувреме Полска го изедначи резултатот преку Линети.
 
Во 62. минута се случи клучниот момент, Криховјак поради втор жолт картон го напушти теренот и ја остави Полска со играч помалку.
 
Тоа брзо го искористи Словачка која во 69. минута погоди преку Шкрињар за победа од 2-1.

ДУИ е дел од влада која, дел поради пандемијата, а дел поради непостоење на политичка волја за реформирање на системот и искоренување на корупцијата и организираниот криминал создаде назадоволство кај граѓаните.

повеќе

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе