Швеѓанецот крена голема прашина утрово

Скај: Ибрахимовиќ нема да потпише за Хамарби, ова е причината за неговата објава

Златан Ибрахимовиќ сабајлево имаше објава со која предизвика големо внимание, но од Скај Спортс велат дека напаѓачот нема да ја продолжи кариерата во Хамарби и само ќе има спонзорски договор со клубот од Стокхолм.

Рано утрово, Злаан Ибрахимовиќ на социјалните мрежи објави видео со дресот на шведскиот клуб Хамарби, постот веднаш стана вирален а медиумите почнаа да пишуваат како напаѓачот ја одбрал својата следна дестинација.

Од Хамарби ниту потврдија дека Златан Ибрахимовиќ потпишал со нив, нит пак демантираа, портпаролот Густафсон само кратко порача: „Повеќе информации ќе бидат соопштени во текот на наделата“.

Раководството на Хамарби, односно спртскиот директор Јаспер Јансон и генералниот извршен директор Хенрик Киндлунд во моментов се во Лос Анчелес на средба со луѓето од Галакси, заедничко за двата клуба е милијардерот Филип Аншуц, кој е газда на Галакси и има 49% од сопственоста на Хамарби.

„Не можам да потврдам дали нашите директори се сретнале лично со Златан. Можам само да кажам дека постот на Ибрахимовиќ предизвика голем интерес и ќе бидат обелоденети повеќе информации во текот на неделава. Во моментов Златан е без клуб и нема да проодлжи да игра во САД“ – додава Густафсон.

Според Скај Италија, Златан нема да се пресели во Хамарби и објавата само е најава за спонзорски договор помеѓу клубот од Стокхолм и семејството Ибрахимовиќ, а како точно ќе изгледа соработката ќе се дознае во скоро време.

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе